Rogale marcińskie
Rogale marcińskie lub też świętomarcińskie to rogale z ciasta półfrancuskiego, bogato nadziane białym makiem, orzechami i marcepanem. Tradycyjnie przygotowuje się je w Poznaniu i w Wielkopolsce 11 listopada z okazji Dnia Świętego Marcina. Mięciutkie, słodkie i aromatyczne.. jedyne w swoim rodzaju! Oczywiście aby ich spróbować nie musimy koniecznie jechać do Poznania 🙂 wystarczy trochę chęci i pracy i będziemy mogli cieszyć się nimi we własnym domu. A na 11 listopada warto wybrać się do Poznania, spróbować certyfikowanych rogali oraz poczuć niezastąpiony klimat obchodów Dnia Świętego Marcina.
Składniki
- Nadzienie:
- 300 g białego maku
- 150 g marcepanu
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g zblanszowanych migdałów
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 4 podłużne biszkopty
- 2-3 łyżki śmietany 18%
- kilka kropel ekstraktu migdałowego opcjonalnie
- Ciasto drożdżowo-francuskie
- 3,5 szklani mąki
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 225 g masła
- 1 jajko
- 24 g świeżych drożdży
- 3 łyżki cukru
- pół łyżeczki ekstraktu z wanlii
- szczypta soli
- Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki wody
- posiekane orzechy lub migdały do posypania
Instrukcje
Przygotowywanie rogalików warto rozbić na kilka dni, gdyż ich przygotowywanie jest czasochłonne. Polecam pierwszego dnia przygotować nadzienie makowo-orzechowe, które może być przechowywane w lodówce, na drugi dzień przygotować ciasto a upiec trzeciego dnia.
- Nadzienie:
Mak zalać wrzątkiem razem z orzechami i migdałami, odcedzić po 15 minutach i zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa. Marcepan zmiksować razem z cukrem pudrem, dodać zmieloną masę makowo-orzechową oraz pokruszone biszkopty i skórkę pomarańczową, całość wymieszać. Można dodać ekstrakt migdałowy jeśli lubimy bardziej intensywny zapach. Dodać śmietanę i wymieszać.
- Ciasto:
Do szklanki z mlekiem wkruszyć świeże drożdże, dodać łyżkę mąki, łyżkę cukru i wymieszać. Odstawić na 15 minut, aż drożdże zaczną działać i zaczyn podwoi swoją objętość.
Do miski przesiać mąkę, dodać zaczyn, jajko, 2 łyżki cukru, ekstrakt waniliowy, sól oraz 2 łyżki rozpuszczonego masła. Ciasto wyrobić na gładką masę, uformować w prostokąt, owinąć folią spożywczą i odłożyć do lodówki na 1 godzinę.
Po godzinie ciasto wyłożyć na stolnicę, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15 cm i posmarować masłem, zostawiając brzegi wolne. Zaczynamy składać od góry, czyli ok 10 cm ciasta nałożyć na kolejne 10 cm, następnie dolną część złożyć tak, aby zakryła pierwsze złożenie ( tak jak kartkę papieru). Obrócić prostokąt o 90 stopni i rozwałkować na wymiar 25x18 cm. Złożyć w taki sam sposób jak poprzednio, zawinąć w folię i wkłożyć do lodówki na 45 minut. Po tym czasie ciasto wyjąć, kolejny raz rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25x18, złożyć, owinąć folią i włożyć do lodówki na 30 minut. Wałkowanie i składanie powtórzyć w ten sposób jeszcze 2 razy, chłodząc ciasto pomiędzy przez 30 minut w lodówce. Po ostatnim wałkowaniu ciasto zostaje w lodówce na minimum 5 godzin lub najlepiej na całą noc.
Ciasto wyjąć z lodówki 20 min przed przygotowywaniem rogali, żeby się ociepliło. Rozwałkować na długi prostokąt o wymiarach 65x35 cm, przeciąć wzdłuż na pół i podzielić na trójkąty. Na każdy nałożyć sporo farszu i zwijać, zaczynając od szerszej części. Rogaliki podczas zwijania można naciąć po środku w połowie zwijania, tak jak jest w oryginale ale nie jest to konieczne, gdyż nie wpływa na smak rogala. Zwinięte rogale przykryć ściereczką i odłożyć do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie posmarować rokłóconym jajkiem wstawić do rozgrzanego piekarnika na 20-25 minut, aż się ładnie zarumienią. Po upieczeniu, jeszcze ciepłe polać lukrem i posypać orzechami.
- Lukier:
Cukier puder wymieszać z wodą.